Kontrola Jakości - Pomiary Metrologiczne - firma Zetek

Przyrządy kontrolno pomiarowe

Produkcja części do maszyn i urządzeń, których praca wymaga bardzo wysokiej precyzji i dopasowania każdego elementu, musi być poddawana surowej kontroli jakości. Jednym z jej elementów jest badanie zgodności wymiarowej, tak ważne np. przy elementach łożysk, przekładni czy silników. Dlatego istotną częścią wyposażenia każdej firmy, która realizuje taką produkcję seryjną, są przyrządy kontrolno-pomiarowe. Zaliczają się do nich między innymi maszyny współrzędnościowe, za których pomocą wykonuje się pomiary współrzędnościowe CMM. Precyzja działania tych maszyn stwarza znacznie większe możliwości niż oferują tradycyjne przyrządy kontrolne – suwmiarki, długościomierze, mikrometry itp.

Oferta firmy ZETEK obejmuje nowoczesne przyrządy kontrolno-pomiarowe takie jak maszyna współrzędnościowa czy przenośne ramię pomiarowe. Dzięki mobilności umożliwia ono wykonywanie pomiarów w dowolnym miejscu, poza laboratorium czy halą produkcyjną. Poniżej szczegółowo prezentujemy proponowane przyrządy kontrolne oraz ich zalety.

 

Pomiary Stacjonarne

 
 
 

Współrzędnościowa maszyna pomiarowa GLOBAL EVO


GLOBAL EVO jest jedną z najnowszych maszyn współrzędnościowych, która cechuje się wysoką precyzją i dokładnością. Jest przeznaczona do pomiarów detali, w których przypadku przez złożoność kształtów nie sprawdzą się manualne przyrządy kontrolne takie jak mikrometry, wysokościomierze, suwmiarki. Zastępuje też takie mierniki, których specyfikacje zawierają bardzo wąskie pola tolerancji.

Pomiar z dokładnością do 0.004 mm pozwala zachować restrykcyjne normy jakości uznawane przez największe koncerny motoryzacyjne na świecie. Maszyny CMM z serii GLOBAL mają również spore wymiary stołu roboczego, dzięki czemu możemy dokonywać pomiarów części o większym gabarycie. Należy również wspomnieć o zwiększonej wydajności dzięki której, czas pomiaru może zostać skrócony nawet do 20% w porównaniu do innych maszyn współrzędnościowych.

Firma ZETEK korzysta również z najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie metrologii pod względem oprogramowania. Metrolog X4 to jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi do obsługi maszyn współrzędnościowych. Software stanowi o jakości konstrukcji wśród największych światowych potentatów takich jak Rolex, Boeing, John Deere, Airbus, Embraer czy Bosch.
Maksymalny dopuszczalny błąd formy: MPE= ±(1.3 + L/333.0) mm
Wymiary obszaru roboczego: X=900 Y=1500 Z=800

 

Pomiary mobilne

 
Najdokładniejsze na świecie przenośne ramię pomiarowe
Najdokładniejsze na świecie przenośne ramię pomiarowe
 
 

Najdokładniejsze na świecie przenośne ramię pomiarowe


Przyrządy kontrolno-pomiarowe mogą też być wykorzystywane poza miejscem produkcji czy laboratorium badawczym. Do takich celów jest przeznaczone ramię pomiarowe Absolute Arm Compact, które łączy ultra wysoką dokładność z kompaktowym rozmiarem. Urządzenie zostało stworzone z myślą o optymalnych wynikach pomiarowych w miejscach trudnodostępnych.

Mówiąc najprościej, Absolute Arm Compact, oferując dokładność w zakresie 6 mikronów, nadal jest najdokładniejszym ramieniem pomiarowym na świecie. Konsolidując zaawansowaną przenośną technologię ramienia w niezwykle przenośnym pakiecie, ramię to stanowi idealne rozwiązanie do przeprowadzania absolutnie dokładnych pomiarów części małej i średniej wielkości.

ModelEUNI PSIZE LDIA PFORM
8725-60.026 mm0.009 mm0.032 mm0.018 mmEUNI - Maksymalny dopuszczalny błąd wzdłużny pomiarów – zgodnie z normą ISO 10360-12:2016
PSIZE - Maksymalna dozwolona odchyłka sondy, rozmiar – zgodnie z normą ISO 10360-12:2016
LDIA - Maksymalna dozwolona odchyłka sondy, pozycja – zgodnie z normą ISO 10360-12:2016
PFORM - Maksymalna dozwolona odchyłka sondy, kształt – zgodnie z normą ISO 10360-12:2016

Zastosowania dla ramienia pomiarowego


Kontrola elementów składowych

Kontrola jakości podczas procesu produkcyjnego

Digitalizacja

Pomiary bez konieczności demontażu narzędzi

Porównania CAD - detal

Pomiary wielkogabarytowe

Montaż Wirtualny

Inżynieria odwrotna