Sprawdziany produkcyjne – projekty w 3D CAD Viewer


Produkcja seryjna detali przeznaczonych do konstrukcji samochodów, maszyn czy sprzętu AGD wiąże się z koniecznością zachowania wysokiego poziomu precyzji wymiarowej. Szczególnie w przypadku maszyn i podzespołów w ruchu ich części muszą być doskonale dopasowane, aby ze sobą współdziałały bez powodowania tarcia i przyspieszania tempa zużycia. Dlatego tak ważne są systematyczne pomiary współrzędnościowe CMM wykonywane za pomocą specjalnych maszyn współrzędnościowych (ang: coordinate measuring machine). Maszyny te są wyposażone w trzy systemy pomiarowe umożliwiające jednoczesne wykonanie pomiarów w osiach współrzędnych XYZ. Dodatkowym elementem jest sonda, która umożliwia lokalizację powierzchni mierzonego elementu. Pomiary współrzędnościowe CMM odbywają się automatycznie i są wykonywane z zastosowaniem technologii CNC, stosowanej również powszechnie przy precyzyjnej obróbce CNC. Takie sprawdziany produkcyjne charakteryzują się bardzo dużą dokładnością i nie są narażone na błędy wynikające z fizycznych ograniczeń człowieka czy jego subiektywnego podejścia. Stwarzają też znacznie szersze możliwości w zakresie kontroli dokładności odwzorowania wymiarowego, niż przyrządy takie jak suwmiarka, długościomierz czy nawet mikroskop.

Pomiary współrzędnościowe CMM – produkcja przyrządów i sprawdzianów w ZETEKZETEK projektuje i produkuje przyrządy i sprawdziany produkcyjne, a także podstawki CMM do szerokiej gamy produktów oraz z wykorzystaniem różnych technik i technologii. Do tego celu stosujemy nowoczesne narzędzia informatyczne takie jak przeglądarka 3D CAD. Podczas projektowania uwzględniamy wymagania techniczne, jakościowe i ergonomiczne. Zwracamy zawsze uwagę na wysoką jakość, precyzję i trwałość naszych produktów. Nasze podstawki CMM są produkowane w lekkich materiałów kompozytowych o sztywnej konstrukcji, która sprzyja ich przenoszeniu. Projektujemy je z przeznaczeniem do pomiarów konkretnej części, w celu odwzorowania jej punktów podparcia. Dzięki temu pomiary współrzędnościowe CMM wykonywane za ich pomocą są niezwykle dokładne. Jednak w ZETEK nie tylko produkujemy podstawki CMM i sprawdziany produkcyjne w programie 3D CAD Viewer. Klientom zapewniamy też kompleksową obsługę w zakresie kontroli wymiarowej produktów – "Gauge & Fixture":


definiujemy i opracowujemy proces oraz oprzyrządowanie kontroli jakości produktów,

wykonujemy projekty 3D CAD w dowolnym oprogramowaniu CAD, w tym również 3D CAD Viewer – zgodnie z życzeniem Klienta,

produkujemy sprawdziany produkcyjne i przyrządy wg naszego projektu konstrukcji, jak również na podstawie projektu konstrukcji Klienta,

wykonujemy finalną kalibrację i certyfikację zgodnie z wymaganiami i specyfikacją Klienta oraz wg wymagań Klientów końcowych (Audi, BMW, VW, Porsche, Skoda, Airbus, etc.),

realizujemy pomiary bez konieczności demontażu narzędzi,

wykonujemy procedury MSA i inne testy kontrole wg wytycznych Klienta,

przygotowujemy instrukcje obsługi i inne niezbędne certyfikacje i dostosowania do różnych przepisów i wymagań,

zapewniamy obsługę serwisową gwarancyjną i pogwarancyjną.

Rodzaje przyrządówCMM positioning / holding fixtures;

SPC fixtures

Attribute checking fixtures

Environmental inspection gauges

Assembly checking fixtures

Cooling fixtures;

Welding fixtures & jigs

Podstawki CMM

Specjalizujemy się w projektowaniu i realizacji podstawek CMM. Nasze podstawki CMM są produkowane z lekkich materiałów kompozytowych o sztywnej konstrukcji, która sprzyja ich przenoszeniu. Projektujemy je z przeznaczeniem do pomiarów konkretnej części, w celu odwzorowania jej punktów podparcia. Dzięki temu pomiary współrzędnościowe CMM wykonywane za ich pomocą są niezwykle dokładne. Proces projektowania podstawek CMM oparty jest na dokumentacji technicznej, otrzymanej od klienta. Wykonywane przez nas podstawki CMM znajdują zastosowanie w procesach weryfikacji różnego rodzaju elementów. W przypadku pytań dotyczących możliwości sprawdzenia konkretnego detalu przy pomocy podstawki CMM, jesteśmy do Państwa dyspozycji.